Kontrolky v autě Škoda Fabia: Co znamenají a jak na ně reagovat?
21.03.2025
Kontrolky v autě slouží k tomu, aby byl řidič informován o aktuální stavu vozidla. Zatímco zelené, bílé a modré kontrolky jsou čistě informativní, žluté a červené kontrolky vyžadují akci a často i návštěvu servisu. Svítící nebo blikající kontrolku obvykle doplňuje i hlášení na displeji s bližším vysvětlením nebo pokynem, co je třeba udělat. Podrobnější vysvětlení nejdůležitějších kontrolek najdete v našem článku.

Nejdůležitější jsou červené a žluté kontrolky
Obsah článku
- Červené kontrolky ve vozech Škoda Fabia
- Žluté kontrolky ve vozech Škoda Fabia
- Ostatní kontrolky ve vozech Škoda Fabia
Červené kontrolky ve vozech Škoda Fabia
Červené kontrolky v autě jsou ty nejdůležitější a v žádném případě byste je neměli přehlížet. Poukazují totiž na vážný problém nebo vážné ohrožení. Pokud se některá z nich rozsvítí, je třeba okamžitě reagovat. Tady jsou ty nejdůležitější z nich:
Kontrolka dobíjení

Kontrolka dobíjení
Pokud kontrolka po nastartování motoru nezhasne nebo se rozsvítí během jízdy, znamená to, že akumulátor není dobíjen. Vypněte proto všechny spotřebiče, které nepotřebujete, a dojeďte do nejbližšího servisu. Pokud svítí současně i kontrolka oleje / chladicího systému, ihned zastavte (jinak hrozí poškození motoru).
Kontrolka tlaku motorového oleje

Kontrolka tlaku motorového oleje
Kontrolka upozorňuje na nízký tlak motorového oleje. Je nutné zastavit, vypnout motor, po vychladnutí zkontrolovat hladinu oleje a v případě potřeby ho doplnit. Pokud kontrolka svítí dál, i když je hladina oleje v pořádku, nechte motor vypnutý a přivolejte odbornou pomoc.
Kontrolka hladiny motorového oleje

Kontrolka hladiny motorového oleje
Kontrolka upozorňuje na nízkou hladinu motorového oleje – postup je stejný jako u předchozí kontrolky. Svítí-li žlutě, může jít o závadu na snímači hladiny motorového oleje.
Kontrolka chladicí kapaliny

Kontrolka chladicí kapaliny
Rozsvícená nebo blikající kontrolka znamená, že je teplota chladicí kapaliny příliš vysoká nebo její hladina příliš nízká. Je nutné zastavit, vypnout motor, nechat ho vychladnout, hladinu kapaliny zkontrolovat a případně ji dolít (v nouzi poslouží i obyčejná voda). Je-li hladina chladicí kapaliny na předepsané úrovni, může jít o závadu ve funkci ventilátoru chladicí kapaliny.
Kontrolka brzdového systému

Kontrolka brzdového systému
Pokud nejde o zapomenutou zataženou ruční brzdu, může kontrolka upozorňovat na nízkou hladinu brzdové kapaliny – je nutné ji zkontrolovat. Může se rozsvítit společně s kontrolkou ABS – pak se jedná o závadu brzdového systému a ABS.
Kontrolka servořízení

Kontrolka servořízení
Pokud kontrolka svítí, došlo k celkové závadě v servořízení (nebo k částečné závadě, svítí-li kontrolka žlutě) – zastavte, vypněte motor a znovu ho nastartujte. Pokud kontrolka po ujetí krátké vzdálenosti nezhase, zastavte a přivolejte odbornou pomoc. Zastavit a nepokračovat v jízdě je nutné i tehdy, jestliže kontrolka červeně bliká – jedná se o závadu v zámku řízení.
Kontrolka automatické převodovky

Kontrolka automatické převodovky
Kontrolka znamená problémy s převodovkou – její přehřátí, závadu, případně přepnutí do nouzového režimu. Se žlutou kontrolkou je možné opatrně pokračovat v jízdě, červená vyžaduje zastavení vozidla.
Kontrolka brzdového pedálu

Kontrolka brzdového pedálu
Tato červená kontrolka upozorňuje na to, že adaptivní tempomat nebrzdí dostatečně. Je třeba začít brzdit sešlápnutím brzdového pedálu.
Tip! S opravou nebo odtahem porouchaného auta vám pomůže asistenční služba pojišťovny, u které máte sjednané pojištěné vozidla. Při výběru pojištění proto věnujte pozornost také rozsahu asistenčních služeb.
Žluté kontrolky ve vozech Škoda Fabia
Žluté (oranžové) kontrolky znamenají o něco méně závažné problémy nebo závady. Vyžadují sice pozornost, ale není nutné je řešit okamžitě. Jedná se například o následující kontrolky:
Kontrolka filtru pevných částic

Kontrolka filtru pevných částic
Rozsvícená kontrolka upozorňuje na zanesený filtr pevných částic. Můžete ho zkusit vyčistit jízdou – tzn. jet se zahřátým motorem rychlostí min. 80 km/h (nejlépe po dálnici), při středních až vyšších otáčkách. Pokud to nepomůže a kontrolka stále svítí, bude nutné navštívit servis.
Kontrolka brzdového obložení

Kontrolka brzdového obložení
Kontrolka upozorňuje na opotřebované brzdové obložení. V jízdě pokračujte opatrně a co nejdříve navštivte servis.
Kontrolka tlaku v pneumatikách

Kontrolka tlaku v pneumatikách
Kontrolka upozorňuje na pokles tlaku vzduchu v některé z pneumatik. V takovém případě zpomalte a opatrně dojeďte na místo, kde můžete zastavit a nahuštění pneumatik zkontrolovat. Pokud kontrolka bliká, došlo k závadě v systému kontroly tlaku v pneumatikách. Zkuste vypnout motor a znovu nastartovat – pokud kontrolka nezhasla, opatrně můžete jet dál, ale co nejdříve navštivte servis.
Kontrolka EPC

Kontrolka EPC
Kontrolka EPC znamená závadu v systému řízení motoru. Systém umožňuje jízdu v nouzovém programu, ve kterém může být výkon motoru znatelně snížen. Opatrně můžete pokračovat v jízdě, návštěvě servisu se ale nevyhnete.
Kontrolka motoru / systému kontroly výfukových plynů

Kontrolka motoru / systému kontroly výfukových plynů
Kontrolka motoru poukazuje na závadu v systému kontroly výfukových plynů – ta může mít různé příčiny. Obvykle dojde k přepnutí do nouzového programu, který vám umožní pokračovat v jízdě, ovšem se sníženým výkonem motoru. S řešením problému vám pomohou opět v servisu.
Ostatní kontrolky ve vozech Škoda Fabia
Ve vozech Škoda Fabia se objevují také kontrolky bílé, modré a zelené. Ty mají zpravidla pouze informativní charakter – informují o zapnutých světlech, nutnosti servisní prohlídky, aktivovaných systémech (např. tempomat, start-stop), jízdním režimu, nízké venkovní teplotě atp. Pokud vám nějaká kontrolka v našem přehledu chybí a potřebujete znát její význam, stačí zalistovat v uživatelském manuálu k vozidlu. Ten si můžete podle VIN kódu nebo podle modelu vozidla vyhledat i online (zde). Výsledek vypadá takto:

Ukázka online manuálu k vozu Škoda Fabia | Zdroj: https://digital-manual.skoda-auto.com/
Abyste předešli závadám na autě, nepodceňujte jeho pravidelnou údržbu a dodržujte intervaly pro pravidelné servisní prohlídky a kontrolu a výměnu provozních kapalin a autodílů. My radíme také pravidelně kontrolovat nabídky povinného ručení, abyste si zajistili vždy tu nejlepší cenu. Využijte k tomu naši kalkulačku pojištění vozidla.
Nejčastěji kladené otázky – FAQ
-
Rozsvícená nebo blikající červená kontrolka obvykle vyžaduje okamžité zastavení vozidla a kontrolu příslušného systému. Často se jedná o závadu, kvůli které není možné pokračovat v jízdě. V takovém případě se můžete obrátit na asistenční službu pojišťovny, u které máte sjednané pojištění vozidla.
-
Po zastavení vozidla si nejprve oblečte reflexní vestu a za auto umístěte výstražný trojúhelník. Pokud je nutné vozidlo na místě opravit nebo nechat odtáhnout, zavolejte na asistenční službu vaší pojišťovny, případně se obraťte na Linku pomoci řidičům na čísle 1224.
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel SURI.CZ. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@suri.cz