Výběr dětské autosedačky
30.10.2024
Výběru dětské autosedačky se při cestování s dětmi autem nevyhnete. Je povinná pro všechny děti s hmotností do 36 kg nebo výškou do 150 cm. Právě hmotnost, velikost a věk dítěte jsou při výběru autosedačky rozhodující. Z jakých kategorií autosedaček můžete vybírat a co dalšího při výběru zvážit, aby cestování bylo komfortní a bezpečné zároveň?
Při cestování autem s dětmi jde hlavně o bezpečnost
Obsah článku
- Kategorie dětských autosedaček
- Instalace a upevnění dětské autosedačky
- Jak vybrat dětskou autosedačku?
- Podsedák místo autosedačky
Kategorie dětských autosedaček
Dětské autosedačky se dělí do několika kategorií, které jsou vždy určeny minimální a maximální hmotností dítěte:
- autosedačky 0 – 13 kg (tzv. vajíčka) jsou nejbezpečnější variantou pro novorozence a děti do cca 15 měsíců věku, navíc v nich lze děti jednoduše přenášet;
- autosedačky 9 – 18 kg jsou určené pro děti, kterým je vajíčko už malé, do cca 4 let;
- autosedačky 15 – 36 kg jsou přizpůsobené větším dětem cca od 4 do 12 let.
Vedle těchto základních kategorií existují i další, kombinované kategorie autosedaček (např. 0 – 18 kg, 0 – 25 kg, 9 – 25 kg). Nejčastější variantou je autosedačka 9 – 36 kg, která představuje univerzální řešení pro děti ve věku od cca 9 měsíců do 12 let.
Instalace a upevnění dětské autosedačky
V současné době se rozlišují dva způsoby, jak se autosedačky do auta uchycují:
- Uchycení pomocí bezpečnostního pásu auta je univerzální způsob, jak autosedačku upevnit. Vyžaduje větší pozornost, aby nedošlo k nesprávné instalaci.
- Systém Isofix je moderní, jednodušší a hlavně bezpečnější řešení. Autosedačka s Isofixem je k autu přichycena vždy pevně a ve správné poloze. Je ovšem dražší a lze ji použít jen v autech, která jsou systémem Isofix vybavena.
Při instalaci autosedačky do auta je třeba brát také v potaz, jakým směrem má být sedačka umístěna. Proti směru jízdy jezdí nejmenší děti minimálně do 15 měsíců věku, odborníci ale radí takto usazovat i větší děti, klidně až do 4 let. Dětská sedačka umístěná proti směru jízdy je totiž mnohem bezpečnější, hlavně pokud jde o případný čelní náraz, kdy je lépe chráněna hlava i páteř dítěte. Vhodným řešením může být otočná / obousměrná autosedačka, kterou je možné instalovat oběma směry (po směru i proti směru jízdy).
Pozor! Pokud instalujete dětskou autosedačku proti směru jízdy na sedadlo spolujezdce, je nutné deaktivovat airbag.
Jak vybrat dětskou autosedačku?
Při výběru autosedačky vezměte v první řadě v úvahu věk, hmotnost a velikost dítěte a také způsob, jakým bude autosedačka v autě uchycena (viz výše). Při porovnávání jednotlivých modelů pak zohledněte následující kritéria:
Bezpečnostní normy a certifikáty
Každá autosedačka by měla splňovat platné bezpečnostní normy. V Evropě je to norma ECE R44/04 nebo novější (a přísnější) i-Size (UN R129). I-Size sedačky poskytují vyšší úroveň ochrany při bočních nárazech a podporují delší používání proti směru jízdy. Některé modely autosedaček se mohou pyšnit nadstandardními výsledky v nezávislých testech bezpečnosti, jako jsou například testy organizací ADAC nebo dTest.
Starší děti se poutají tříbodovým bezpečnostním pásem
Uchycení dítěte v autosedačce
Autosedačky pro malé děti jsou vybaveny pětibodovým bezpečnostním pásem nebo bezpečnostním pultem, který je obecně považován za velmi bezpečnou variantu zajištění dítěte. Pás zde nevede přes tělo dítěte, ale přes bezpečnostní pult před dítětem.
Autosedačky pro starší děti už nemusí mít vlastní systém popruhů – dítě se připoutá tříbodovým bezpečnostním pásem auta. V případě kombinovaných sedaček se u starších dětí vnitřní pásy autosedačky vyjmou a dítě místo nich použije pás z auta.
Pohodlí a jednoduchost používání
Důležité je také pohodlí dítěte, a to hlavně při delších cestách. Všímejte si proto kvality polstrování. Kvalitní autosedačka by měla mít také výškově nastavitelnou opěrku hlavy a nastavitelné bezpečnostní pásy. Některé sedačky lze navíc polohovat, což je výhodné pro mladší děti, které cestu autem často prospí. Praktickou vychytávkou pro starší děti může být zase držák na pití.
Při výběru sedačky zohledněte i to, jak snadné bude ji pravidelně používat – tedy zapínat a rozepínat pásy, případně přenášet z jednoho auta do druhého. Ukládání menších dětí do sedačky si můžete zjednodušit pořízením otočné autosedačky. Při péči o sedačku pak oceníte snímatelný a pratelný potah.
Podsedák místo autosedačky
Rodiče často zajímá, od kdy dětem stačí pouze podsedák. Z pohledu zákona neexistuje dolní věková hranice pro použití podsedáku. Podle odborníků by ale dítě mělo sedět na podsedáku až v okamžiku, kdy je mu nejméně 5 let a váží aspoň 15 kg (nižší hmotnostní kategorii ani výrobci nenabízí).
Pokud uvažujete o podsedáku, mějte na paměti, že podsedáky neposkytují tak dobrou ochranu jako plnohodnotné autosedačky, a jsou tedy v porovnání s nimi méně bezpečné. Proto autosedačku používejte co nejdéle a podsedák volte spíš pro kratší přejezdy, při častém přesedání do jiného auta nebo ve chvíli, kdy je autosedačka dítěti už opravdu nepohodlná.
Výběr dětské autosedačky rozhodně nepodceňujte, stejně tak jako výběr kvalitního povinného ručení. S tím vám pomůže naše kalkulačka povinného ručení.
Nejčastěji kladené otázky – FAQ
-
Dětská autosedačka musí v první řadě splňovat platné bezpečnostní normy a odpovídat hmotnosti, věku a velikosti dítěte. Podle toho, zda je vaše auto vybaveno systémem Isofix, vyberte autosedačku s Isofixem nebo bez. Všímejte si i dalších funkcí a vychytávek, jako je např. snímatelný potah, výškově nastavitelná opěrka hlavy, možnost polohování nebo otočení celé autosedačky.
Chystáte se s dětmi na dovolenou nebo na výlet? Přečtěte si, která navigace vás spolehlivě dovede do cíle.
-
Přestože jsou na trhu k dostání rostoucí autosedačky, ve kterých lze vozit děti od narození až třeba do 6 let, pro novorozence je nejvhodnější tzv. vajíčko. Jde o sedačku, ve které dítě téměř leží a kterou lze přenášet i s dítětem. Pomocí adaptérů je možné některá vajíčka připevnit i na podvozek od kočárku.
-
Autosedačka typu vajíčko vydrží dítěti zpravidla do 13 kg, tedy zhruba do 15 měsíců. Za tu dobu se proporce dítěte výrazně změní, proto je vhodné, aby sedačka měla co nejdelší ložnou plochu a také novorozeneckou vložku, která se dá postupně odebrat. Ideální je koupit společně s vajíčkem také základnu, která zůstává v autě (připevněná na isofix nebo na pás) a vajíčko se do ní už jen nasazuje.
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel SURI.CZ. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@suri.cz