Jak používat mlhovky
29.10.2024
Na podzim a v zimě se řidiči často potýkají se zhoršenou viditelností. Výhled ztěžuje hustá mlha i hustý déšť nebo sněžení. Na řadu pak přichází mlhová světla, která přispívají k bezpečnější jízdě. Nevhodně použité mlhovky mohou naopak bezpečnost provozu ohrozit. Připomeňme si proto, jak mlhovky používat a jak je zapnout.
Mlhy jsou časté hlavně na podzim
Obsah článku
- Proč a jak používat mlhovky?
- Jak zapnout přední a zadní mlhovky?
- Časté chyby při používání mlhovek
- Kdy mlhovky použít a kdy ne?
Proč a jak používat mlhovky?
Funkci mlhovek není třeba dlouze vysvětlovat. Pomáhají řidičům zajistit bezpečnou jízdu ve velmi nepříznivých podmínkách, kdy je viditelnost výrazně zhoršená. Jsou to jasná a silná světla, která:
- svítí nízko nad vozovkou a poskytují lepší osvícení vozovky přímo před autem (přední mlhovky),
- zvýrazňují obrys vozidla, aby bylo lépe viditelné pro ostatní řidiče (zadní mlhovky).
Použití mlhovek upravuje zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Ten v § 32 odst. 4 v části věnované osvětlení vozidel říká, že:
- „přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště“,
- „zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy“.
Zákon tedy vyžaduje pouze použití zadních mlhovek, zapnutí předních mlhovek pak zůstává na uvážení řidiče. Proto u některých aut přední mlhovky vůbec nenajdete. Zadní mlhovky (alespoň ta na levé straně) jsou naopak povinnou výbavou všech vozidel.
Jak zapnout přední a zadní mlhovky?
U každého auta je ovládání mlhových světel trochu jiné, obecně ale platí, že se ovladač mlhovek nachází vlevo od volantu – v místě, kde se zapínají běžná světla. Mlhovky se mohou zapínat samostatným tlačítkem nebo povytažením ovladače běžných světel.
Spínač mlhovek je označen ikonou mlhových světel (světelné paprsky jsou protnuté zvlněnou čárou). Přední mlhovky mají symbol, kde světelné paprsky směřují dolů a „svítí“ stejným směrem jako symbol hlavních světel. Symbol zadní mlhovky vypadá podobně, pouze světelné paprsky směřují rovně a „svítí“ opačným směrem než symbol hlavních světel.
Symbol přední mlhovky (vlevo) a zadní mlhovky (vpravo)
Při zapnutých mlhovkách se rozsvítí kontrolky na přístrojové desce – kontrolka předních mlhovek svítí obvykle zeleně, kontrolka zadních mlhovek oranžově (žlutě).
Časté chyby při používání mlhovek
Na silnicích se stále setkáváme s řidiči, kteří k používání mlhovek přistupují nezodpovědně nebo v něm stále nemají úplně jasno. Častými nešvary jsou:- zbytečné zapnutí mlhovek při dostatečné viditelnosti, čímž dochází k nepříjemnému osvětlení ostatních řidičů,
- ponechání rozsvícených mlhovek i poté, co se viditelnost zlepší,
- nezapnutí mlhovek při špatné viditelnosti.
Za nesprávné používání mlhovek hrozí postih. Pokutu (až 2 000 Kč) můžete dostat jak za nepoužití mlhovek při zhoršené viditelnosti, tak za neoprávněné použití mlhovek za dobré viditelnosti.
Kdy mlhovky použít a kdy ne?
Obecně platí, že se mlhovky používají výhradně při snížené viditelnosti – v souvislé mlze, za hustého sněžení a hustého deště. Jak ale poznat, že je viditelnost natolik zhoršená, že je potřeba mlhovky zapnout? Ideální je řídit se tím, jak sami vidíte ostatní auta. Pokud téměř nerozeznáte zadní nárazník nebo zadní světla auta, které je před vámi, je načase mlhovky zapnout.
Použití mlhovek je třeba přizpůsobit aktuálním podmínkám.
Podmínky na silnicích se ale mohou poměrně rychle měnit. Jakmile se viditelnost zlepší, mlhovky zase vypněte. Bezdůvodně rozsvícená oslňující mlhová světla jsou totiž nejen nepříjemná pro ostatní řidiče, ale mohou také ohrozit bezpečnost provozu. Při zbytečně rozsvícených mlhovkách mohou být hůře rozpoznatelné zapnuté blinkry a brzdová světla, zhoršuje se také viditelnost dalších, méně zřetelných účastníků provozu (chodců, cyklistů).
Mlhovky proto nepoužívejte:
- při dobré viditelnosti (ani v noci),
- při lehkém mlhovém oparu,
- za normálního deště a sněžení,
- při popojíždění městem,
- v koloně (zadní mlhovku by mělo použít pouze poslední vozidlo),
- když vás dojede další vozidlo (týká se zadních mlhovek).
Zhoršená viditelnost v kombinaci s mokrou vozovkou s sebou nese vyšší riziko dopravních nehod. Rychlost a styl jízdy proto vždy přizpůsobte aktuálním podmínkám. Pokud k nehodě přesto dojde, s úhradou způsobených škod vám pomůže kvalitní pojištění vozidla.
Nejčastěji kladené otázky – FAQ
-
Při jízdě v mlze dodržujte následující pravidla:
- používejte mlhová a potkávací světla (ne dálková),
- snižte rychlost, zachovejte odstup a nepředjíždějte,
- sledujte vodící čáry,
- počítejte s delší reakční dobou ostatních řidičů.
Jízda v mlze může být nebezpečná. Pokud je mlha příliš hustá, zastavte a počkejte. Nestůjte ale na kraji silnice, kde by vás ostatní řidiči mohli přehlédnout. Pro všechny případy mějte sjednané kvalitní povinné ručení.
-
Mlhovky se ovládají vlevo od volantu, jejich ovládání bývá součástí ovladače běžných světel. Zapínají se samostatným tlačítkem nebo povytažením ovladače běžných světel. Spínač mlhovek poznáte podle ikony mlhových světel (světelné paprsky protíná zvlněná čára).
-
Mlhovky se zapínají pouze při zhoršené viditelnosti – husté mlze, silném dešti nebo hustém sněžení. Řiďte se podle toho, jak sami vidíte ostatní auta. Jakmile nerozeznáte auto před vámi, je načase mlhovky zapnout.
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel SURI.CZ. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@suri.cz