Parkujte správně a bez pokuty za parkování: Značky, předpisy, zákaz parkování
17.04.2025
Parkování je nedílnou součástí každodenního života všech řidičů. Místa určená k parkování vyznačují dopravní značky, jiné dopravní značky naopak parkování zakazují. Za nerespektování těchto pravidel hrozí pokuta. Proto jsme pro vás připravili přehled souvisejících dopravních značek, pokut i specifických předpisů pro parkování. Udělejte si jasno v tom, kde můžete bez obav zaparkovat a za jakých podmínek.

Místa k parkování vymezují dopravní značky
Obsah článku
- Dopravní značky související s parkováním
- Kde platí zákaz parkování?
- Pokuty za špatné parkování
- Specifické předpisy pro parkování
Dopravní značky související s parkováním
Místo, kde je dovoleno zastavení a stání, obecně označuje dopravní značka Parkoviště (IP 11a) – bílé písmeno P v modrém obdélníku. Ta může být doplněna piktogramem nebo dodatkovou tabulkou, kde je vyznačen způsob parkování, který je nutné dodržet, nebo druh vozidla, pro které je parkoviště určeno. Přehled různých podob dopravní značky označující parkoviště naleznete na obrázku níže. Pojďme se nyní blíže podívat na vybrané druhy parkovišť.
Vyhrazená parkoviště
Parkoviště nebo parkovací místo může být vyhrazeno např. pro vozidlo s konkrétní SPZ, pro elektromobily, pro zaměstnance konkrétní firmy nebo rezidenty. Na dodatkové tabulce může být uvedena doba, po kterou je parkoviště vyhrazeno. Asi nejčastěji se setkáváme s parkovacími místy vyhrazenými pro invalidy, tedy pro vozidla s platným parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením. Parkovací místa vyhrazená pro invalidy jsou kromě svislé dopravní značky označena zpravidla také vodorovnou dopravní značkou V 10f, tedy bílým piktogramem vozíčkáře namalovaným na zemi.
Tip! Přečtěte si více o rozdílech a vztazích mezi svislými a vodorovnými dopravními značkami.
Parkoviště s parkovacím kotoučem
Ve městech se můžete setkat s parkovišti, která jsou určena pro krátkodobé stání. Tato parkoviště jsou označena značkou Parkoviště s parkovacím kotoučem (IP 13b) – viz obrázek níže. Tato parkoviště nejsou zpoplatněna, ale na dodatkové tabulce je vyznačena maximální doba, po kterou zde může vozidlo parkovat (např. 30 minut). Pokud na takovém parkovišti zaparkujete, je nutné za čelní sklo viditelně umístit parkovací kotouč, na kterém nastavíte čas příjezdu (a ten až do odjezdu nesmíte měnit). Jestliže parkovací kotouč nemáte, policie zpravidla toleruje i čas příjezdu napsaný na papírku.
Tip! Nevíte, kde zaparkovat v Praze? Přečtěte si naše rady a tipy, kterém vám parkování v Praze usnadní.
Parkoviště K+R, P+R, P+D
Mezi specifické typy parkovišť patří také:
- parkoviště K+R (kiss & ride) – slouží ke krátkému zastavení za účelem vystoupení a nastoupení osob (např. u školy, terminálu MHD);
- parkoviště P+R (park & ride) – na tomto parkovišti lze zaparkovat a dále pokračovat hromadnou dopravou;
- parkoviště P+D (park & drive) – určené pro parkování vozidel, jejichž řidiči dále pokračují jako spolujezdci v jiném vozidle.

Dopravní značky týkající se parkování
Kde platí zákaz parkování?
Obecná pravidla pro parkování stanoví, že řidič smí zastavit a stát vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji komunikace (v jednosměrce vpravo i vlevo), pokud není dopravními značkami či jinými předpisy stanoveno jinak. Parkování zakazují dopravní značky zákaz zastavení a zákaz stání (ta umožňuje pouze krátkodobé zastavení, např. za účelem nastoupení osob nebo naložení nákladu). Může se jednat nejen o svislé dopravní značky na sloupku, ale také o vodorovné dopravní značky – žlutá plná čára znamená zákaz zastavení, žlutá přerušovaná čára znamená zákaz stání.
Zákaz parkování dále platí například:
- na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před ním,
- na křižovatce a ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před její hranicí (výjimkou je parkování na křižovatce ve tvaru T na protější straně),
- na chodníku (pokud to není přímo určeno a povoleno dopravní značkou),
- ve vzdálenosti 15 m před a za železničním přejezdem,
- v připojovacím, odbočovacím a vyhrazeném jízdním pruhu,
- na zastávce veřejné dopravy.

Za nezaplacené parkování hrozí pokuta
Pokuty za špatné parkování
Největší postih hrozí za parkování na invalidech – na vyhrazeném místě označeném příslušnou svislou i vodorovnou dopravní značkou. Kromě toho, že vám může být na místě uložena pokuta až 3 500 Kč (ve správním řízení až 10 000 Kč), dojde také k připsání 2 bodů do vašeho bodového konta řidiče. Stejný postih hrozí v případě, že neoprávněně použijete parkovací průkaz pro OZP při stání nebo při jízdě.
Za ostatní prohřešky proti pravidlům parkování se pokuta pohybuje obvykle mezi 500 – 1 500 Kč. Pokud budou policisté muset nechat vaše auto kvůli špatnému parkování odtáhnout, připravte se na to, že budete muset zaplatit i odtah.
Pozor! Stání na vyhrazeném parkovacím místě (s výjimkou parkovacího místa pro invalidy) je možné po dobu max. 3 minut, a to pouze v případě, že tím neohrozíte ani neomezíte ostatní účastníky provozu nebo řidiče vozidel, pro něž je parkoviště vyhrazeno.
Specifické předpisy pro parkování
Na některých místech platí pro parkování specifická pravidla. Jedná se například o:
- obytné a pěší zóny, kde je parkování (stání) dovoleno jen na místech označených jako parkoviště,
- místa vyhrazená pro rodiny s dětmi nebo ženy, která nejsou upravena zákonem, a přenechání těchto míst dotyčným osobám je proto pouze otázkou ohleduplnosti,
- parkoviště u obchodních center, pokud jsou soukromým pozemkem – pravidla na nich v takovém případě určuje majitel parkoviště.
Na parkovištích dochází často k drobným dopravním nehodám, které se sice obejdou bez zranění, nikoli však bez hmotných škod. Nepodceňujte proto situaci a mějte sjednané kvalitní povinné ručení.
Nejčastěji kladené otázky – FAQ
-
Placené parkoviště je označeno modrou dopravní značkou s bílým písmenem P a piktogramem parkovacího automatu. Doba, na kterou se vztahuje povinnost uhradit poplatek za parkování, je obvykle uvedena na dodatkové tabulce. Úhradu parkovného vám mohou usnadnit oblíbené parkovací aplikace.
-
Za parkování na místě vyhrazeném pro invalidy hrozí pokuta až 3 500 Kč, ve správním řízení až 10 000 Kč, a také 2 body do bodového konta řidiče.
-
Jediným způsobem, jak neplatit pokutu za parkování, je správně číst dopravní značky a dodržovat předpisy týkající se parkování. Zatímco některé drobnější prohřešky týkající se parkování lze vyřešit domluvou, za jiné (parkování na invalidech) můžete dostat pokutu v řádu tisíců korun.
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel SURI.CZ. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@suri.cz