Kamera do auta: Proč se vyplatí ji mít a jakou vybrat?
08.12.2024
Mohlo by se zdát, že kamera do auta je jen dalším drahým a postradatelným doplňkem. Ale opak je pravdou – autokamera se může stát užitečným pomocníkem a řada řidičů ji považuje za nezbytný doplněk. Slouží jako tichý svědek na cestách, může pomoci při nehodě i usnadnit parkování. Přemýšlíte, jaká kamera do auta by pro vás byla nejlepší? Poradíme vám, jak autokameru vybrat, kam ji umístit a proč je na cestách tak cenným pomocníkem.
Kamera do auta může pomoci objasnit nehodu
Obsah článku
- Jaké výhody kamera do auta přináší?
- Jak vybrat správnou kameru do auta?
- Instalace a umístění palubní kamery
- Na co si dát pozor?
Jaké výhody kamera do auta přináší?
Kamera do auta (autokamera, palubní kamera) je kompaktní zařízení, které se instaluje dovnitř vozu (nejčastěji na přední sklo) a zaznamenává videozáznam během jízdy. Tento záznam může sloužit jako:
- klíčový důkaz při řešení dopravní nehody nebo jiného sporu s ostatními účastníky silničního provozu,
- ochrana před podvodnými nároky,
- vzpomínka na zážitky z vašich výletů a cest.
Některé kamery do auta umí pořídit záznam i ve chvíli, kdy je auto zaparkované a dojde například k jeho poškození. Pokud navíc zvolíte zařízení s předním i zadním snímačem, můžete jej využít i jako parkovací kameru do auta.
Jak vybrat správnou kameru do auta?
Nejlepší kamera do auta je ta, která splňuje vaše konkrétní potřeby a očekávání. Protože je jich ale na trhu velké množství s různými funkcemi, pomůžeme vám se v nich zorientovat.
Typy autokamer
Pokud se rozhodnete pro pořízení autokamery, můžete vybírat z několika typů:
- klasická autokamera s displejem, která nahrává dění před autem,
- duální kamera do auta, která snímá prostor před i za vozidlem (případně i interiér vozidla), lze ji tedy využít i jako parkovací kameru,
- nenápadná autokamera bez displeje,
- autokamera ve zpětném zrcátku, která funguje i vypadá jako zpětné zrcátko a navíc plní funkci přední i zadní kamery.
Klíčové parametry
Při výběru autokamery se zaměřte na tyto základní parametry:
- Rozlišení videa: Zde platí, že čím více pixelů, tím bude záznam kvalitnější (ostřejší), zároveň však zabere více místa v úložišti. Nejkvalitnější záznam nabízí kamery s rozlišením 4K, standardem je Full HD a naopak nejhorší kvalitu poskytnou kamery s HD rozlišením.
- Plynulost záznamu (snímková frekvence záznamu – fps): Vyšší frekvence poskytne plynulejší záznam, což opět znamená vyšší nároky na datové úložiště. Aby se video nezasekávalo, volte kameru s minimálně 30 fps.
- Pozorovací úhel: Ideální úhel záběru se pohybuje v rozmezí 110 až 150°.
- Velikost úložiště: Souvisí s nároky na kvalitu rozlišení a plynulost videa.
- Kompatibilita: Zvažte, zda budete chtít kameru připojit k počítači, televizi, tabletu nebo chytrému telefonu, a ověřte, zda kamera disponuje příslušnými kabely. Existují i kamery do auta bez kabelu, které lze připojit bezdrátově.
Doplňkové funkce
Různé typy autokamer disponují různými doplňkovými funkcemi. Nejčastěji se jedná o:
- automatický start – záznam se spustí automaticky při rozjezdu,
- parkovací mód / detektor pohybu – kamera v zaparkovaném autě automaticky spustí nahrávání při pohybu v okolí,
- cyklické nahrávání / záznam ve smyčce – při naplnění kapacity úložiště kamera automaticky nahrazuje nejstarší záznamy těmi novými,
- GPS modul – zaznamená polohu (trasu) i rychlost,
- G-senzor – v případě nárazu uzamkne natočené video,
- CPL filtr – odstraní nežádoucí odlesky a odrazy světla,
- mikrofon – nahrává i zvuky uvnitř vozu,
- upozornění na rychlostní radary,
- hlasové ovládání,
- noční režim.
Tip! Při výběru kamery do auta dejte na recenze ostatních uživatelů. Zkušenosti lidí, kteří kameru již používají, mohou být neocenitelné.
Autokameru můžete umístit za zpětné zrcátko
Instalace a umístění palubní kamery
Kameru do auta je nutné umístit tak, aby vám nebránila ve výhledu – jinými slovy, aby se nenacházela v zorném poli řidiče. Nejčastěji se kamera umisťuje na čelní sklo, a to do prostoru za zpětným zrcátkem nebo přímo na zrcátko. U větších aut lze kameru instalovat i na palubní desku.
Ke sklu se kamera (resp. držák autokamery) připevňuje pomocí přísavky nebo oboustranné lepicí pásky.
Kamery do auta jsou obvykle napájeny pomocí připojení k zásuvce autozapalovače nebo k USB portu. Kabel je v takovém případě dost dlouhý na to, aby bylo možné jej vést kolem horního okraje čelního skla a dveří a ukrýt ho do polstrování nebo gumového těsnění. Kameru je možné napájet také přes pojistkovou skříň přímo z baterie auta. Některé kamery mají zabudovanou baterii, díky níž lze kameru použít i bez kabelu (pouze po omezenou dobu, která je dána kapacitou baterie).
Na co si dát pozor?
Při používání autokamery myslete na právo na ochranu osobních údajů osob na záběru. Záznam z kamery můžete využít jako důkazní materiál pro policii nebo pojišťovnu, nesmíte jej ale dál šířit nebo zveřejňovat. Při cestě do zahraničí si ověřte, zda v dané zemi není použití kamery do auta omezeno nebo zakázáno. Velmi přísné je v tomto například Rakousko.
Záznam z kamery vám může pomoci dokázat, kdo zavinil dopravní nehodu. Pokud je ovšem vina na vaší straně, pomůže vám jedině kvalitní povinné ručení. V naší online kalkulačce povinného ručení si snadno spočítáte nejvýhodnější cenu pro váš vůz.
Nejčastěji kladené otázky – FAQ
-
Kamera do auta se nejčastěji umisťuje na čelní sklo, nesmí ovšem bránit řidiči ve výhledu. Nejlepší je umístit ji do prostoru za zpětným zrcátkem nebo přímo na zrcátko. U větších vozů lze kameru instalovat i na palubní desku. Pozor – autokamera může přilákat pozornost zlodějů. Podívejte se, kde se v Česku kradou auta nejčastěji.
-
Při výběru kamery zvažte rozlišení a plynulost záznamu, pozorovací úhel, velikost úložiště i kompatibilitu s jinými zařízeními. Moderní kamery nabízí různé doplňkové funkce (např. noční režim, GPS modul, parkovací mód, automatický start) – u jejich výběru zohledněte své preference. Máte-li potíže s parkováním, můžete zvolit kameru i se zadním snímačem, kterou pak můžete využít jako parkovací kameru.
-
Kamery do auta jsou obvykle napájeny ze zásuvky autozapalovače nebo z USB portu. Kabel je v takovém případě dost dlouhý na to, aby bylo možné jej vést kolem horního okraje čelního skla a dveří a ukrýt ho do polstrování nebo gumového těsnění. Kameru je možné napájet také přes pojistkovou skříň přímo z baterie auta.
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel SURI.CZ. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@suri.cz